LayOut | Dokumentacja 2D na podstawie modelu 3D | SketchUp

Dokumentacja techniczna ze SketchUp LayOut

Program do tworzenia dokumentacji technicznej 2D
na podstawie modelu 3D SketchUp z wykorzystaniem LayOut.

Kup licencję SketchUplubPobierz SketchUp
SketchUp LayOut | Bezbłędna komunikacja

Bezbłędna dokumentacja techniczna

Profesjonalne dokumenty

Przygotuj dokumentację techniczną dla Twojego modelu 3D, który powstał w programie do projektowania SketchUp. Przedstaw zwymiarowane przekroje projektowanego domu, najważniejsze widoki aranżowanego wnętrza czy zagospodarowania terenu. Wydrukuj dokument lub wyeksportuj do plików DWG/DXF lub PDF i przekaż dalej.

Rysunki 2D dla modeli 3D

Rysunki 2D są nadal najczęściej wykorzystywaną formą prezentacji pracy klientom, przekazywania informacji o modelu 3D i jego szczegółów planistom, wykonawcom i innym stronom. Nie ważne czy wykonujesz projekt architektoniczny, budowlany lub projekt aranżacji wnętrz.


SketchUp LayOut | Kompletne informacje

Kompletne informacje

Projekt koncepcyjny

SketchUp LayOut pomoże zaprezentować efekty Twojej pracy klientom, partnerom, wykonawcom i innym w postaci dokumentacji 2D. W ten sposób potwierdzisz założenia inwestycji, a zatwierdzony projekt koncepcyjny może przejść w kolejną fazę realizacji.

Dane w rysunkach 2D

Nie zastanawiaj się już nad tym czy Twoje rysunki 2D właściwie oddają Twoje założenia. Jasno przedstawisz zestawianie materiałów, długości i detali swojemu kontrahentowi, wykonawcom lub projektantowi wnętrz.


SketchUp LayOut | Bezbłędna komunikacja

Kompleksowa komunikacja

Personalizacja dokumentów

Spersonalizujesz swoje rysunki dzięki możliwości wyboru profesjonalnych szablonów pól opisowych.

Wiele widoków

Przedstaw wszystkie niezbędne dane stosując kilka widoków w jednym miejscu, w których umieścisz wszystkie kąty, detale i odniesienia.

Automatyczna aktualizacja

Musisz wprowadzić zmiany w modelu? LayOut natychmiast aktualizuje wymiary, etykiety oraz geometrię modelu kiedy dokonujesz zmian w SketchUp.


Polecane produkty

Do czego wykorzystuje się aplikację LayOut w programie do projektowania SketchUp? Podpowiadamy! 


Twój projekt potrzebuje profesjonalnej dokumentacji technicznej? Nierzadko jest ona wymagana przez klientów. Dokumentacja jest również ważna dla pozostałej część zespołu zaangażowanej w realizację koncepcji projektowej budynków, wnętrz, czy ogrodów. Na szczęście przygotowanie jej wcale nie musi zabierać Ci sporo czasu. W dodatku jest bardzo proste! Wystarczy, że użyjesz aplikacji LayOut, która jest dołączona do oprogramowania 3D SketchUp.

Korzystając z tego programu do projektowania, masz możliwość używania aplikacji LayOut, kiedy tylko jej potrzebujesz. To dzięki niej na podstawie modeli stworzonych w SketchUp, wykonasz dokładne rzuty, przekroje, czy widoki dla najważniejszych części projektu. Sporym udogodnieniem dla architektów i projektantów pracujących w oparciu o LayOut jest fakt, że podczas wprowadzania wszelkich zmian na modelu SketchUp, automatycznie są one nanoszone również w dokumentacji technicznej LayOut. W ten sposób nie musisz samodzielnie przenosić zmian do LayOut. Oszczędzasz tym swój czas i dbasz o postępy całego procesu projektowego. 

Poznaj zalety LayOut w programie SketchUp do projektowania

Wykorzystaj model 3D domu, ogrodu, zagospodarowania terenu lub budynku, nad którym pracujesz w oprogramowaniu, by wykonać jego profesjonalne rzuty w LayOut. Kiedy już uzyskasz dokładny rzut, możesz uzupełnić go niezbędnymi opisami wymiarów. W aplikacji dodasz do dokumentów technicznych również grafiki, (np. logotypy, czy obrazy). Bez większych komplikacji uda Ci się również przygotować odpowiednie przekroje projektu. Jeżeli potrzebne będzie wypracowanie rozwiązań projektowej w konkretnej skali, zrobisz to właśnie dzięki aplikacji LayOut w SketchUp. 

Zapamiętaj, że pracując w LayOut możesz łatwo przeprowadzić:

- kopiowanie;
- wklejanie;
- usuwanie;
- dodawanie etykiet i wymiarów;
- grupowanie elementów z różnych warstw;
- przenoszenie, układanie i skalowanie elementów;
- zapisywanie stylu wybranych elementów (m.in. strzałek);
- zarządzanie nawigacją wszystkich stron dokumentacji. 

Dodatkowo warto wiedzieć,  że w aplikacji LayOut do programu 3D SketchUp możesz tworzyć własne szablony. To w nich zachowasz ustawienia dokumentów, wykorzystywanych tytułów i innych elementów stałych, które chcesz używać we wszystkich swoich dokumentach. W ten sposób nie musisz niczego projektować ponownie od zera, przechodząc do kolejnych koncepcji projektowych. 

Biblioteki i drukowanie dokumentacji technicznej

Masz także dostęp do biblioteki symboli. Bardzo często w projektach konieczne jest zamieszczanie odpowiednich symboli, które bez problemu odszukasz w dostępnej bibliotece. Ponadto aplikacja daje Ci możliwość tworzenia własnych bibliotek (np. z symbolami elektrycznymi), z których będziesz mógł korzystać w każdym kolejnym projekcie bez konieczności ponownego ich wprowadzania.

Program do projektowania SketchUp w aplikacji LayOut umożliwia eksportowanie plików do DWG, DXF i PDF. Dzięki temu możesz swobodnie przekazywać szczegółową dokumentację techniczną dalej. Co więcej, każdy dokument z LayOut  można wydrukować na wybranym formacie papieru. 

Projektowanie wnętrz, ogrodów, budynków i nie tylko na bazie rysunków w LayOut

Zaczynając pracę w aplikacji LayOut należy uświadomić sobie, że tutaj wszystkie Twoje rysunki będą wykonywane w 2D. Trójwymiarowe modele projektów pozostają w samym programie SketchUp. W aplikacji będziesz korzystać z narzędzi kształtów i linii, czy narzędzi do wyboru kolorów. Dzięki nim odzwierciedlić każdy detal projektu. W każdym z rysunków dołączonych do dokumentacji technicznych aplikacja zachowa dokładne wymiarowanie. Korzystając z niej, masz gwarancję uzyskania precyzyjnych wartości nawet do 0,00001 centymetra. Dzięki temu możesz korzystać z opcji wymiarowania różnych widoków z programu do projektowania SketchUp. Na ich bazie uzyskasz przekroje z uwzględnieniem najdrobniejszych szczegółów, które zdecydowanie ułatwią realizację projektu. Niezależnie, czy zajmujesz się projektowaniem wnętrz, ogrodów, budynków, czy zagospodarowaniem przestrzennym aplikacja LayOut zdecydowanie ułatwi Twoją pracę. 

Gdzie możesz nauczyć się korzystania z LayOut?

Jeżeli chcesz rozpocząć pracę w aplikacji, ale nie wiesz jak zacząć zachęcamy do obejrzenia naszych tutoriali. Trenerzy ProGrupy krok po kroku tłumaczą podstawy pracy z plikami LayOut w programie SketchUp do tworzenia projektów 3D. Jeżeli okaże się, że chcesz nauczyć się więcej praktycznych trików i metod pracy z LayOut, przejrzyj program 1-dniowego szkolenia, które zdecydowanie pomoże Ci lepiej zrozumieć możliwości tej aplikacji.