SketchUp Pro 2018

SketchUp to intuicyjny program do modelowania 3D, przeznaczony zarówno dla początkujących, jak i profesjonalistów. W tworzeniu projektów za pomocą SketchUp, ograniczać Cię będzie wyłącznie Twoja wyobraźnia, bo SketchUp nie stawia praktycznie żadnych ograniczeń swoim użytkownikom, a dodatkowo praca z nim jest zajęciem niezwykle prostym, szybkim i przyjemnym.

Pobierz program

Bardziej inteligentne przekroje

Nazwane przekroje

Tak jak komponenty, płaszczyzny przekrojów posiadają nazwy i symbole, dzięki czemu łatwo je odnaleźć, uporządkować czy edytować. Dotarcie do przekrojów oraz zarządzanie nimi jest teraz bezproblemowe.

Wypełnione przekroje

Wypełnienie przekrojów to nowość w SketchUp. Z okna dialogowego styli, wybierz kolor dla wypełnień i dodawaj do szablonów.

Szybkie przekroje

SketchUp wprowadził ulepszenie dla modeli, w których zastosowano płaszczyzny przekrojów. Dzięki niemu duża ilość geometrii zostaje ukryta. Im więcej geometrii ukryjesz tym więcej zyskasz!

Twórz lepsze rysunki

Skalowane rysowanie

Musisz dodać linie, których nie ma w Twoim modelu? Utwórz skalowany rysunek w LayOut i szkicuj po modelu 3D. Albo utwórz szczegółowy rysunek i skaluj go bezpośrednio w LayOut.

Importer DWG

Importuj pliki DWG do LayOut, a znajdziesz tam ilustracje już zeskalowane do rozmiaru papieru. Teraz projekty SketchUp mogą współistnieć na równi z rysunkami tworzonymi w formacie CAD oraz korzystać ze wszystkich bibliotek z plikami DWG.

Lepsze rysowanie

Nakładanie, żłobienia, łuki, szeregi i wiele innych: LayOut poradzi sobie jeszcze lepiej ze wszystkim czego potrzebujesz do szczegółowych rysunków lub pięknych ilustracji wykonanych w skali.

Używasz BIM?

Zaawansowane atrybuty

Teraz w SketchUp do komponentów możesz przypisywać zaawansowane atrybuty, np. cenę, rozmiar, adres URL, typ, status czy właściciela. Z łatwością wyposażysz projekty w przydatne informacje.

Zbiorcze raporty

Wygenerowany raport będzie teraz zawierał dane komponentów, będziesz więc mógł konfigurować raporty, aby podsumowywać poszczególne części czy ilości w swoich spisach i listach, a także tworzyć bardziej przybliżone założenia, poprzez sumowanie cen za pośrednictwem warstwy.

Importowanie/Eksportowanie IFC

BIM działa najlepiej, gdy informacje przemieszczają się swobodnie pomiędzy aplikacjami. Możesz polegać na IFC w SketchUp, który przetransferuje przypisane cechy i sprawnie wmanewruje je w projekt.

Ułatwiaj sobie wszystko

SketchUp jest przydatny od początkowego stadium projektu aż po jego ostateczną konstrukcję. Programowanie, diagramowanie, rozwijanie projektu, dokumentacja – gdziekolwiek potrzebujesz rysunków, potrzebujesz SketchUp Pro.

Szybki do opanowania

Czy ktokolwiek prosił o skomplikowane oprogramowanie CAD? SketchUp to najprostszy, najbardziej intuicyjny i łatwy do nauki program do rysowania 3D jaki masz pod ręką.

Myśl, rysując w 3D

Zaprojektowaliśmy SketchUp aby był rozwinięciem Twojej dłoni, po to żebyś mógł rysować co chcesz i jak chcesz.

Twórz poprawne i pełne detali MODELE

SketchUp jest dokładny co do jednej tysięcznej milimetra, więc możesz projektować, wyliczać i planować zarówno z dużą jak i małą ilością szczegółów.

Wytwarzaj skalowane i precyzyjne rysunki

SketchUp to nie jedynie narzędzie do projektowania modeli 3D. Rysuj plany, elewacje, szczegóły, bloki tytułowe i wiele innych dzięki LayOut.

Generuj dokumentację prezentującą

Dzięki LayOut zostajesz wyposażony w narzędzia do projektowania stron, szkicowania, ilustrowania, tworzenia prezentacji czyli we wszystko czego potrzebujesz do wyjaśnienia wszystkiego.

Twórz zniewalające instruktaże

Używaj SketchUp Pro by przemienić swoje modele w animowane instruktaże, także z lotu ptaka, aby uchwycić i objaśnić każdy detal.

SketchUp Pro vs. Make

Rodzaj licencjiSketchUp MakeSketchUp Pro
Przeznaczenie licencjiDo użytku prywatnegoZastosowanie komercyjne
Wsparcie techniczne
Wsparcie techniczne e-mail 
Centrum pomocy online
Modelowanie 3D  
Tworzenie modeli 3D
Dodawanie informacji oraz własnych zachowań do modeli 3D  
Używanie brył do addytywnego i substraktywnego modelowania 
Raporty  
Generowanie raportów (xml, csv) o obiektach modeli i ich atrybutach 
Eksport i Import  
Eksport modeli 3D: 3DS, DWG, DXF, FBX, OBJ, VRML, XSI 
Eksport modeli 3D: KMZ, DAE 
Eksport wektorów 2D: PDF, EPS, EPIX  
Eksport rastrów 2D: JPEG, TIFF, PNG 
Import plików CAD 2D/3D: DWG, DXF  
Import: DAE, KMZ, 3DS, DEM, DDF oraz pliki obrazów
Eksport plików CAD 2D z LayOut: DWG, DXF 
Dokumentacja i prezentacja  
Tworzenie wielostronicowych dokumentów i prezentacji (LayOut) 
Wymiary, adnotacje skalowanych modeli oraz grafiki wektorowe (LayOut) 
Linkowanie, aktualizowanie oraz osadzanie modeli SketchUp w dokumentach 2D oraz prezentacjach 
Wielostronicowy eksport dokumentów 2D: PDF (wektory i rastry) PNG, JPEG (LayOut) 
Prezentacja na żywo, pełnoekranowe prezentacje (LayOut) 
Animacje oparte o scenę
Drukowanie  
Wysoka jakość wydruku zawierającego wektory, rastry i hybrydowe tryby renderowania (LayOut) 
Wydruk na dowolnym rozmiarze arkusza, w tym duże formaty (LayOut) 
Wydruk wielostronicowych dokumentów (LayOut) 
Wydruk pojedynczych widoków modelu SketchUp
Style  
Tworzenie własnych obróbek krawędzi dla Styli (Style Builder) 
Tworzenie i dzielenie własnych styli
Zaawansowane narzędzia kamery  
Praca z rzeczywista kamerą w modelu 
Integracja z Google 3D Warehouse  
Wyszukiwanie, współdzielenie oraz magazynowanie komponentów w 3D Warehouse
Integracja z Google Earth  
Dołączanie zdjęć lotniczych oraz obrazów 3D z Google Earth

Prostota ma moc

Znajdź model 3D czegokolwiek

Potrzebujesz piekarnika do kuchni, którą projektujesz? Samochodu na swój podjazd? Nosorożca do ZOO? Wszystko to znajdziesz w 3D Warehouse, największej na świecie bibliotece darmowych modeli 3D.

Przemieniaj modele w dokumenty

Ostatecznie, niektóre modele 3D stają się profesjonalnymi zestawami rysunków 2D. LayOut w SketchUp Pro pomaga prezentować projekty i tworzyć rysunki, z których będziesz dumny.

Dostosuj swojego SketchUp’a

Rozszerzenia to dodawane narzędzia, stworzone by pomóc Ci rozwiązywać problemy z modelowaniem, które do tej pory sprawiały, że drapałeś się po głowie. Przed Tobą setki rozszerzeń do odkrycia i wypróbowania.

1

Model i Dokument

Z LayOut umieścisz widok modelu SketchUp w dowolnym miejscu w dokumencie. Widoczne rzuty to podgląd Twojego projektu „na żywo” więc kiedy zmienia się Twój model, wszystkie rzuty uaktualniają się wraz z nim.

2

Twórz piękne rysunki

Dzięki LayOut stworzysz rysunki 2D, ale z zachowaniem walorów SketchUp. Korzystając z funkcji, takich jak liniowanie, cieniowanie, wymiarowanie i innych, nadasz swoim rysunkom dokładnie taki wygląd, jaki chcesz.

3

Intuicyjna grafika wektorowa

Narzędzia do rysowania w LayOut są takie jak w SketchUp: proste, inteligentne, a praca z nimi to przyjemność. To co narysujesz, jest zawsze zorientowane na obiekty więc możesz skalować i obracać elementy z najwyższą precyzją.

4

Wymiar, szczegół, objaśnienie

Używaj narzędzi wymiarowania by przeskoczyć do krawędzi modelu stworzonego w SketchUp i szybko ustawić format, skalę oraz precyzję prezentowanych parametrów.

1

Znajdź model 3D czegokolwiek

3D Warehouse to największe na świecie repozytorium darmowych modeli 3D, które działa w całkowitej spójności ze SketchUp. To oznacza, że otoczenie, umeblowanie, sprzęt i zlew kuchenny (dosłownie) są w zasięgu zaledwie kilku kliknięć.

2

Znajdź model zaufanego producenta

Współpracujemy z partnerami takimi jak Herman Miller, Formica, Thermador i wieloma innymi, po to aby 3D Warehouse był najlepszym miejscem w sieci do odszukania wybranego, rzeczywistego obiektu. Gdy już wybierzesz piekarnik do swojej kuchni, możesz być pewien, że masz do czynienia z poprawną geometrią, nie wspominając o estetyce modelu.

3

Prezentuj na każdym sprzęcie

Gdy załadujesz swoje modele do 3D Warehouse, będzie łatwo można ściągnąć je na telefon czy tablet, korzystając z aplikacji SketchUp Mobile Viewer. Potem możesz zabrać się do pracy z klientami i partnerami, gdziekolwiek i jakkolwiek chcesz.

Porównanie wydajności SketchUp Pro

Specjalnie dla Was przygotowaliśmy test wydajności programu SketchUp 2018 w porównaniu do jego poprzednich wersji. Na jego podstawie opracowaliśmy zestawienie danych, które przedstawiają wyraźną różnicę miedzy najnowszą a wcześniejszymi wersjami SketchUp.

Operacja *SU 2015SU 2016SU 2017SU 2018
Otwarcie pliku .skp (31,78 MB)0:04,00:03,00:03,00:03,0
Import pliku .dwg (10,86 MB)8:16,04:48,04:46,00:05,0
Import pliku .dwg (1,64 MB)0:14,00:08,00:08,00:05,0
Import pliku .skp (34,56 MB)0:09,00:08,00:08,00:08,0
Import pliku .3ds (3,83 MB)0:07,00:06,00:03,00:02,0
Zapis pliku .skp (31,78 MB)0:05,00:03,50:03,00:02,0
Powielenie 50-krotne elementu o złożonej geometrii0:04,00:03,50:03,00:03,0
Eksport do formatu .dwg (plik wyjściowy o rozmiarze 34,56 MB)0:11,00:11,00:11,00:10,0
Eksport do formatu .3ds0:32,00:32,00:32,00:32,0
Rozpoczęcie renderingu V-Ray 2 (57,9 MB)0:11,00:11,0n/dn/d
Rendering V-Ray 2 (57,9 MB)1:27,01:27,0n/dn/d
Rozpoczęcie renderingu V-Ray 3 (42,9 MB)0:02,00:02,00:02,00:02,0
Rendering V-Ray 3 (42,9 MB)2:55,02:55,02:55,02:55,0
* czas podany jest w formacie M:SS

Podsumowanie

Test został przeprowadzony w oparciu o czas importu i eksportu danego pliku. Rodzaje plików, które były wykorzystywane w teście są wskazane i możliwe do pobrania w tabeli, tak aby każdy użytkownik programu mógł zweryfikować powyższe dane. Na podstawie testu widać, że w najnowszej wersji programu SketchUp czas importu kluczowych rozszerzeń jest nieporównywalnie szybszy a wydajność programu poprawiła się w znaczącym stopniu.

Ważnym elementem porównawczym było również zestawienie szybkości renderingu poszczególnych wersji programu V-Ray. W tym przypadku najnowsza wersja programu umożliwia bardziej komfortową pracę dzięki prawie natychmiastowemu rozpoczęciu renderingu.

Reasumując, najnowsza wersja SketchUp 2018 jest znacznie wydajniejsza od swoich poprzedników. Zwiększona prędkość importu/eksportu i renderingu, służy większej efektywności pracy w programie SketchUp. Tym samym, użytkownicy najnowszej wersji mają w swoich rękach narzędzie umożliwiające szybkie i intuicyjne projektowanie.

Informacje

Wykorzystany sprzet:

 • Procesor i7-4720HQ 2,6 GHz,
 • Pamięć RAM: 12 GB
 • Karta graficzna: NVIDIA GeForce GTX 960M
 • Dysk twardy: Samsung SSD 850 EVO M.2

Autor testu:

Dawid Mąkinia
trener SketchUp oraz V-Ray w firmie ProGrupa

Wymagania SketchUp Pro 2018

Windows 10, Windows 8+ and Windows 7+

Wymagania systemowe:

 • 64-bitowa wersja systemu operacyjnego
 • Microsoft® Internet Explorer 9.0 lub nowszy
 • .NET Framework w wersji 4.5.2 lub nowszej

 Wymagania sprzętowe (rekomendowane):

 • procesor 2+ GHz
 • 8+ GB RAM
 • 700 MB wolnej przestrzeni dyskowej
 • karta graficzna z 1 GB pamięci (w pełni kompatybilna z OpenGL w wersji 3.0 lub nowszej)
 • myszka z trzema przyciskami
 • niektóre funkcje SketchUp wymagają dostępu do Internetu

 Wymagania sprzętowe (minimalne):

 • procesor 1 GHz
 • 4 GB RAM
 • 500 MB wolnej przestrzeni dyskowej (na instalację)
 • 16GB MB wolnej przestrzeni dyskowej (całkowitej)
 • karta graficzna z 512 MB pamięci (w pełni kompatybilna z OpenGL w wersji 3.0 lub nowszej)
 • myszka z trzema przyciskami
 • niektóre funkcje SketchUp wymagają dostępu do Internetu

Mac OS 10.13+ (High Sierra), 10.12+ (Sierra), and OS X 10.11+ (El Capitan)

Wymagania systemowe:

 • QuickTime 5.0
 • Safari
 • Brak wsparcia dla środwisk Bootcamp, Parallels, VMWare

Wymagania sprzętowe (rekomendowane):

 • procesor 2.1+ GHz Intel™
 • 8+ GB RAM
 • 700 MB wolnej przestrzeni dyskowej
 • karta graficzna z 1 GB pamięci (w pełni kompatybilna z OpenGL w wersji 3.0 lub nowszej)
 • myszka z trzema przyciskami
 • niektóre funkcje SketchUp wymagają dostępu do Internetu

Wymagania sprzętowe (minimalne):

 • procesor 2.1+ GHz Intel™
 • 4 GB RAM
 • 500 MB wolnej przestrzeni dyskowej
 • Karta graficzna z 512 MB pamięci (w pełni kompatybilna z OpenGL 2.0)
 • myszka z trzema przyciskami